SSS

Sevgili müşterilerimizin sorduğu bir çok soru var. Biz de en sık sorulan soruları cevapları ile birlikte bir araya getirdik. Belki sizin de merak ettikleriniz tam da buradadır.

Wasa Hakkındaki Sorular

Wasa gevrek ekmeği İsveç yapımı mıdır?

Cevabı oku

Gevrek ekmek, soğuk geçen uzun kış aylarında mahsulü korumak için İsveç ve Finlandiya’da üretildiği ortaçağlara dayanmaktadır. İsveç’te, Wasa 1919 yılından beri gevrek ekmek üretimi yapmaktadır ve aralarında İskandinavya, Almanya, Polonya, Hollanda, Fransa ve İtalya ile ABD’nin de yer aldığı, dünya çapında 40’ı aşkın ülkede beğenilmekte ve satılmaktadır. Şirket, 1999 yılından bu yana Barilla Grubu’nun bir parçasıdır.

Wasa’nın Hikayesi adlı videoya göz atın

Wasabröd adı nereden geliyor?

Cevabı oku

Wasabröd, “Wasa” ve “bröd” kelimelerinin birleşimidir. Bröd, İsveççe’de ekmek için kullanılan kelime olup, Wasa ise İsveç Kralı Gustav Vasa’nın adını ifade etmektedir. Bu kelime, tüm İsveçliler için kolay ve akılda kalıcı bir marka oluşturulması amacıyla seçilmiştir ancak genellikle sadece “Wasa” olarak atıfta bulunuyoruz.

Ürünlerimiz Hakkındaki Sorular

Wasa gevrek ekmeği ne kadar süreyle muhafaza edilebilir?

Cevabı oku

Wasa gevrek ekmeğinin normal saklama koşulları altında yaklaşık olarak 10 aylık bir raf ömrü vardır ve ürünlerimizin tamamının üzerinde son kullanma tarihi yer alır. Gevrek ekmeğinizi kuru ve karanlık bir ortamda saklamanızı öneririz.

Wasa gevrek ekmeklerini nerede üretiyor?

Cevabı oku

Wasa’nın biri Filipstad (İsveç), diğeri Celle’de (Almanya) olmak üzere iki fırını vardır. Bu iki fırın birlikte yılda yaklaşık 55.000 ton gevrek ekmek üretmektedir.

Ürettiğiniz gevrek ekmeklerle meşhursunuz, peki yumuşak ekmek seçimi neden?

Cevabı oku

Müşterilerimizin yumuşak ekmek de tükettiğinin farkındayız ve onları sert ya da yumuşak olsun, tüketmek istedikleri ekmekten mahrum bırakmak istemeyiz. Önemli olan, ekmeğin tam tahıllı, lifli ve az şekerli olmasıdır. Bu nedenle tam tahıllı, yüksek lifli ve az şekerli olan kendimize ait yumuşak ekmeğimizi geliştirdik. Yumuşak ekmek çeşitlerimize buradan göz atabilirsiniz

Wasa yumuşak ekmeği nerede üretiliyor?

Cevabı oku

Wasa’nın yumuşak ekmeği Barilla’nın Almanya’daki tesislerinden birinde üretilmekte ve (şu anda satıldığı tek pazar olan) İsveç’e günlük olarak gönderilmektedir. Dağıtım, ICA ve COOP’un kendilerine ait perakende dağıtımına entegre olduğu için ek nakliye gereksiniminin önüne geçebiliyoruz.

Wasa Sandwich buzdolabına bile girmeden nasıl bu kadar uzun süre taze kalabiliyor?

Cevabı oku

Birçok farklı koruma yöntemi mevcut olup her yöntemin kendine göre artı ve eksileri vardır. Wasa Sandwich, az su içerikli kuru bir üründür ve bu durum, koruyucu madde olmadan uzun raf ömrünün elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Ürünün içinde bitkisel yağ ile karıştırılmış (kurutulmuş ve toz hâline getirilmiş) peynir tozu vardır.  Bu etmen, uzun raf ömrü sağlamakta ve ekmeğin gevrekliğini korumaktadır.

Malzemelerimiz ve Besinler Hakkındaki Sorular

Wasa ham maddelerinin ve ürünlerinin kalite olmasını nasıl sağlıyor?

Cevabı oku

Yılların deneyimi ve araştırmasından sonra Wasa, ürünlerinde kullandığı un ile ilgili kendine has standartlar geliştirmiştir. Bu durum, hem unun kendisi, hem de değirmenden geçirilen tahılın yetiştirilmesi için geçerlidir. Wasa’nın çevre planında “Wasabröd ürünlerinin ham maddelerinin içinde bulunan biyolojik/kimyasal kalıcı maddelerin (örn. pestisitler, aflatoksinler, ağır metaller) miktarının AB’nin onayladığı geçerli seviyelerin %75’ini aşamayacağı” belirtilmektedir. Ham maddelerle ilgili standartlarımız, hem özenli kalite kontrol işlemi, hem de tedarikçilerimizle ilgili çaba ve özen gerektiren şartlar aracılığıyla güvence altına alınmaktadır. Wasa, riskleri HACCP’ye (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) göre değerlendirip izlemektedir (İsveç Ulusal Gıda İdaresi’nin web sitesine bakın (Livsmedelsverket: www.slvs.se) ISO 9001, ISO 14001 ve BRC sertifikalarına sahibiz.

Çavdar nedir ve nerede yetiştirilir?

Cevabı oku

Çavdar, bir tahıldır. Çoğunluklu olarak Kuzey Avrupa (Almanya, Danimarka, İsveç ve Finlandiya) ile Doğu Avrupa’daki komşu ülkelerde (Rusya, Beyaz Rusya, Polonya ve Baltık Ülkeleri) yetiştirilir.

Çavdardan elde edilen ana besin değerleri nelerdir?

Cevabı oku

Tam tahıllı undan yapılmış çavdar, yüksek lif ve az yağ kombinasyonuyla birlikte değerli bir karbonhidrat takviyesi sağlar. Gevrek ekmeklerimizin çoğu, tam tahıllı çavdar unundan yapılmaktadır.

Malt nedir?

Cevabı oku

Malt, maltlı arpadan yapılır ve ekmeğe renk ve tat katmak için kullanılır.

Ekşi hamur nedir??

Cevabı oku

Ekşi hamur, ekmek yapmanın en doğal ve en geleneksel yoludur. Un ve doğal bir şekilde oluşmuş laktobakteriler içeren su ile mayadan yapılan bir hamurdur. Ekşi hamurla ekmek yapımı, İsveç, İtalya, Fransa, İsviçre ve Almanya gibi tipik ‘ekmek ülkelerinde’ yüzyıllardır uygulanmakta olan bir gelenektir. Ekmeğe şeklini vermek ve tadını pekiştirmek için kullanılır. Ekşi hamurla yapılmış gevrek ekmek çeşitlerimizden birine burada yakından bakın

E471 nedir?

Cevabı oku

Wasa ürünlerinde, bitkisel yağdan elde edilen monogliserid ve digliseridler pişirme sürecini kolaylaştırır.

Diyet lifi nedir?

Cevabı oku

Lifler, kısmen veya tamamen sindirilebilir karbonhidrat çeşididir. Sıvıları emerek genleşir ve kendimizi tok hissetmemize ve bağırsaklarımızın etkinliğini artırmasına neden olurlar. Tam tahıllı unlarda bol miktarda lif bulunur.

Tam tahıllı un nedir?

Cevabı oku

Tam tahıllı un, tam tahıl, embriyo ve tahıl kabuğundan yapılan undur. Tam tahıllı malzemeler, endosperm içeren tam çekirdek ve kepek ve el değmemiş çekirdeğin içinde olduğu gibi embriyodan yapılır. Tam tahıllı malzemeler, un, tam çekirdek, çatlamış çekirdek, tanecik vb. birçok şekilde mevcut olabilir.

Wasa ürünlerinin ambalajında yer alan % tam tahıllı ibaresi, ürünün tahıl içeren bölümüne dayalıdır. “%100 tam tahıllı” ifadesi, ürünün içinde kullanılan tüm tahıllı malzemelerin tam tahıllı olduğunu gösterir. %100 tam tahıllı ürünlerimizden bazıları burada yer almaktadır: Sport, Husman, Falu Råg-rut, Surdeg Flerkorn ve Delikatess ve diğerleri.

Wasa gevrek ekmeklerinde hangi baharatlar kullanılıyor?

Cevabı oku

Kimyon, anason, rezene, kişniş ve tarçın gibi klasik baharatlar, gevrek ekmeğin yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca, susam tohumu, haşhaş tohumu ve kabak çekirdeği de bazı ürünlerin tadını pekiştirmek için kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için ambalajın üzerinde bulunan içerik açıklamasına bakın.

Biraz daha fazla yakıcı tada sahip gevrek ekmeklerimizden bazılarına daha yakından bakın:
Solruta Sesam: oldukça doğaldır ve üzerinde susam tohumları vardır
Solruta Pumpkin: üzerinde lezzetli kabak çekirdekleri vardır
Kanel: çekici – gerçek anlamıyla çekici – tarçınlı gevrek ekmek
Delikatess Linseed: üzerinde keten tohumları bulunan fırınlanmış ince gevrek ekmek

Hangi ürünlerde şeker var?

Cevabı oku

Ürünlerin tamamı, çavdar tahılının doğal bir parçası olan (yüzde 5 civarında) şeker içerir. Bazı ürünlere eklenen şeker söz konusudur. Ambalajın üzerinde bulunan içerik açıklamasına bakın.

Bir dilim Wasa gevrek ekmeğinde kaç kalori var?

Cevabı oku

Bir dilimde 30 ile 105 arasında. Daha fazla bilgi için, lütfen ambalajın üzerinde bulunan açıklamaya bakın.

Wasa Sandwich’te kaç kalori var ve Wasa Sandwich nasıl saklanmalıdır?

Cevabı oku

Wasa Sandwich, 100 g’da 460 ila 490 kalori içerir ve bir kalıpta 70 ila 100 kalori barındırır. Sandwich’in içinde herhangi bir koruyucu madde yoktur ve diğer gevrek ekmekler gibi kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Alerjenler

Wasabröd alerjenleri yok etmek için neler yapıyor?

Cevabı oku

Kabuklu yemişler:
Gevrek ekmek ürünlerimizin hiçbirinde kabuklu yemiş yoktur. Gevrek ekmek üretimimizin içinde kabuk yemiş veya eser miktarlarda kabuklu yemiş yer almaz. Diğer Wasa ürünlerinin kabuklu yemiş veya eser miktarlarda kabuklu yemiş içermesi durumunda, bu durum ambalaj üzerinde açıkça belirtilmektedir.

Glüten
Glüten, buğday, çavdar, yulaf ve arpanın içinde bulunan proteinin bir parçasıdır. Çavdarda buğdayda olduğundan daha az glüten vardır, ancak gevrek ekmek çeşitlerimizin çoğu glüten içerir. Glütene duyarlı olan kişiler için tamamen glüten ve laktoz içermeyen özel bir gevrek ekmek temin ediyoruz – Wasa Gluten och Laktosfritt.

Süt
Her iki fırınımız, üretimde süt kullanmaktadır. Süt, büyük bir özen gösterilerek kontrol edilmektedir. Örneğin, süt bileşenleri üretimin her aşamasında takip edilmektedir. Süt bileşenleri, bir üründen diğerine önemli derecede aktarılmamaktadır. Ancak, analizle onaylanan bir aktarım söz konusu olduğunda, süt alerjeni içindekiler listesinde “Eser miktarda süt içerebilir” şeklinde işaretlenecektir. Her satın almada içindekiler listesinin okunması çok önemlidir, çünkü en son geçerli alerjen açıklaması ambalajın üzerinde mevcuttur.

Susam yağı
Susam yağı, her iki fabrikada kullanılmakta ve üretimde büyük bir özen gösterilerek kontrol edilmektedir. Susam yağı bileşenleri, üretimin her aşamasında takip edilmektedir. Ancak, bileşenin bir üründen diğerine aktarılması durumunda, susam tohumu alerjeninin içindekiler listesinde “Eser miktarda susam tohumu içerebilir” şeklinde işaretlenmesi gereklidir. Her satın almada içindekiler listesinin okunması çok önemlidir, çünkü en son geçerli alerjen açıklaması ambalajın üzerinde mevcuttur.

Yumurta
Yumurta, Wasa ürünlerinde bileşen olarak kullanılmamaktadır ve Wasa gevrek ekmek fırınlarının ikisinde de yumurta kullanılmamaktadır. Ancak, lütfen her satın almada içindekiler listesini dikkatlice okuyun, çünkü en son geçerli alerjen açıklaması her zaman ambalajın üzerinde mevcuttur. Bazı Wasa ürünleri, yumurtanın kullanıldığı Barilla’ya ait fabrikalarda üretilmektedir.

Soya fasulyesi
Soya fasülyesi, Wasa ürünlerinde bileşen olarak kullanılmamaktadır. Wasa gevrek ekmek fırınlarının ikisinde de soya fasulyesi kullanılmamaktadır. Ancak, lütfen her satın almada içindekiler listesini dikkatlice okuyun, çünkü en son geçerli alerjen açıklaması her zaman ambalajın üzerinde mevcuttur. Bazı Wasa ürünleri, soya fasulyesinin kullanıldığı Barilla’ya ait fabrikalarda üretilmektedir.